دریاچه چورت ؛ فرزند زمین

به گزارش وبلاگ وکیل من، نکات مثبت

 • طبیعت بسیار بکر و دیدنی
 • آزاد بودن ماهیگیری
 • خلوت بودن
 • نزدیکی به تهران

نکات منفی

 • عدم وجود امکانات مختلف مثل سوپر مارکت در نزدیکی دریاچه
 • دسترسی نسبتا سخت
 • ممنوع بودن شنا در دریاچه
 • وجود حشرات در تابستان
 • سرمای شدید در زمستان
 • عدم وجود امکانات برای کرایه قایق

شمال ایران پر است از دریاچه های زیبا و زندگی بخش. این دریاچه ها از مهم ترین جاذبه های طبیعی سه استان شمالی هستند که گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می نمایند. بعضی از دریاچه ها کاملا شناخته شده و معروف هستند و بعضی دیگر را فقط طبیعت گردهای حرفه ای می شناسند. دریاچه هایی در دل جنگل های انبوه از دیدها مخفی هستند و شاید این موضوع از جنبه ای امتیاز هم به شمار آید، چرا که باعث ناشناخته ماندن فضایی بکر و آرامش بخش می گردد. یکی از این دریاچه های بسیار زیبا اما کمتر شناخته شده و بکر، دریاچه چورت است. با خبرنگاران همراه شوید تا این دریاچه را بهتر بشناسید.

دریاچه چورت ؛ فرزند زمین دریاچه میانشه

چورت، دریاچه ای به قدمت 80 سال

دریاچه چورت که محلی ها آن را دریاچه میانشه هم می نامند، در نزدیکی روستای چورت از توابع شهرستان ساری استان مازندران واقع شده است. این دریاچه حدود هشتاد سال پیش بر اثر رانش زمین به وجود آمد. در سال 1320 در این منطقه زلزله ای رخ داد که باعث رانش زمین و بسته شدن راستا آب چشمه ای شد که در کنار دریاچه فعلی واقع شده است و این اتفاق، دریاچه 5/2 هکتاری میانشه را به وجود آورد.

یکی از مجذوب نمایندهیت های این دریاچه این است که هنگام کم شدن و پایین آمدن آب، درخت هایی که در گذشته نه چندان دور در این محل وجود داشتند، از زیر آب بیرون آمده و چشم انداز ای بسیار مجذوب نماینده و تماشای ایجاد می نمایند؛ چشم انداز ای که در شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید.

دریاچه در شکاف دره ای با شیب تند واقع شده که این موقعیت طبیعی بر زیبایی خاص دریاچه افزوده است. دریاچه به شکل بیضی است و دورتادورش را پوشش جنگلی بکر احاطه نموده و چشم انداز ای جادویی خلق نموده است. عمق دریاچه چورت با توجه به فصل و اندازه بارش های فصلی متغیر است. در هر فصلی از سال، بالا و پایین رفتن آب دریاچه چشم انداز بی نظیری را به وجود می آورد. این دریاچه به علت جوان بودن به لحاظ زمین شناسی، آبزیان زیادی ندارد و ماهیانی که در آن وجود دارند را اهالی منطقه در دریاچه انداخته اند.

عکس هوایی از دریاچه

سرگرمیات دریاچه چورت

برای خوش گذرانی و خاطره سازی در کنار دریاچه، تمام امکانات فراهم است. برای این کار می توانید در میان درختان قدم بزنید و از زیبایی درختان سر به فلک کشیده و سکوت جنگل بکر لذت ببرید. در دریاچه ماهیگیری و قایق سواری کنید یا در زیبایی خیال انگیز چشم انداز مه آلود جنگل و دریاچه غرق شوید. برای آشنایی کامل با سرگرمیات این جاذبه تماشای، ادامه مطلب را بخوانید.

ماهیگیری در دریاچه چورت

در دریاچه چورت ماهیان و آبزیان بسیار زیادی زندگی می نمایند که خوشبختانه خطر انقراض، هیچ یک از آنها را تهدید نمی نماید. از این رو بر خلاف بسیاری از نقاط کشور که در آنها به خاطر حفاظت از محیط زیست، امکان ماهیگیری وجود ندارد، در دریاچه چورت می توانید با خیال آسوده و به صورت کاملا قانونی ماهیگیری کنید و پس از آن، طعم ماهی تازه کباب شده روی آتش را کنار دوستان خود بچشید! پس اگر به این سرگرمی آرامش بخش علاقه دارید، باید تجهیزات ماهیگیری را همراه ببرید و ساعت ها در دل طبیعت سرگرم صید ماهی باشید! وبلاگ وکیل من نیز امیدوار است که صید بسیار خوبی داشته باشید!

ماهیگیری

قایق سواری در دریاچه سورت

متاسفانه هنوز امکان کرایه قایق در دریاچه چورت وجود ندارد و اگر افرادی را مشاهده کردید که با قایق در دل مه و طبیعت بکر شناور هستند، باید بدانید که این افراد قایق را همراه خودشان آورده اند. امیدواریم که در آینده نزدیک، امکان کرایه قایق های پارویی در دسترس عموم قرار بگیرد تا همه بتوانند از این تجربه شیرین و دلپذیر لذت ببرند. ضمناً قایق سواری داخل چورت اصلا خطرناک نیست و لازم نیست که نگران چیزی باشید.

قایق سواری

آفرود

دریاچه چورت یکی از مکان های عالی برای کسانی است که در پی تجربه هیجان در تورهای آفرود می گردند. راستاهای آفرود اطراف دریاچه چورت، یکی از زیباترین و بکرترین راستاهای آفرود به شمار می آیند. شما می توانید تجربه راستاهای کوهستانی، جنگلی، گلی و باتلاق را در این منطقه داشته باشید. پس اگر در پی مقصدی نو برای گروه آفرود سواری خود هستید، این بار چورت را انتخاب کنید.

پیاده روی درجنگل

بعضی از افراد که کمی توان جسمانی بیشتری دارند و تماشا دریاچه به تنهایی آنها را سیر نمی نماید، کوله پشتی خود را بر می دارند و به دل جنگ می زنند. البته برای دسترسی به دریاچه، باید از راستا جنگلی عبور کنید. پس اگر قصد دارید تا تجربه ای منحصربه فرد داشته باشید، پیش از آنکه به دریاچه برسید از ماشین پیاده شوید و به دل جنگل بزنید. البته نگران گم شدن در راستا جنگلی نباشید. زیرا تنها کافیست که راستا مال رو قدیمی که مخصوص مردم محلی است را دنبال کنید تا به دریاچه برسید. این راستا همچون دالانی بهشتی است که در آن درختان از هر طرف بر سر شما سایه افکنده اند. بوی خوش چوب در مشام شما می پیچد و از صدای پرندگان سرمست می شوید. تجربه این راستا شما را سال ها جوان می نماید!

پیک نیک و عکاسی

بسیاری از کسانی که در پی یک پیک نیک عالی و خانوادگی هستند، چورت را انتخاب می نمایند. شما می توانید با خانواده، دوستان و آشنایان کنار این دریاچه اتراق کنید، آتشی به پا نموده و از چشم انداز بکر و بی نظیر اطراف خود لذت ببرید. اینجا همان جایی است که باید خستگی یک هفته سخت کاری را از تن بیرون کنید و از ارتباط با طبیعت لذت ببرید. بعلاوه بعضی از کسانی که به عکاسی علاقه مند هستند نیز دوربین به دست، تمام این زیبایی ها را در خاطر خود ثبت می نمایند. البته می دانیم که شما وبلاگ وکیل من ی عزیز مراقب بر افروختن آتش در طبیعت هستید و پس از ترک کمپ، حتما از خاموش شدن آن اطمینان حاصل می کنید!

طبیعت پاییزی دریاچه چورت

تماشای های اطراف دریاچه چورت

اگر دوست داشتید بعد از گشتن در دریاچه چورت سری هم به تماشای های اطرافش بزنید، حتما به باداب سورت و سد سلیمان تنگه و الندان بروید.

اقامت و کمپ در کنار دریاچه چورت

در اطراف دریاچه محلی برای اقامت وجود ندارد. اگر می خواهید بیشتر از یک روز در این منطقه بمانید هم می توانید کمپ خود را برقرار کنید و یا در خانه ها و ویلاهای اجاره ای در روستاها و شهرهای منطقه اقامت کنید.

کمپ در کنار دریاچه چورت

شنا کردن در دریاچه چورت، شنا ممنوع

اگر شما نیز جزء افرادی هستید که با تماشا آب، عنان گسیخته به سمت آن می دوید، باید بدانید که در این منطقه شنا کردن ممنوع است. البته کسی نیست که جلوی شما را برای این کار بگیرد و جریمه تان کند، اما به علت وجود بوته ها و گیاهان مختلف در کف دریاچه، شنا کردن می تواند بسیار خطرناک باشد. ممکن است خدایی نانموده پای شما در میان این بوته ها گیر کند و در آب گیر بیافتید. پس به هیچ وجه در آب دریاچه چورت شنا نکنید.

برترین زمان سفر به دریاچه چورت

واقعیت این است که دریاچه قصه ما در تمام فصل های سال زیبایی فوق العاده ای دارد و خاطراتی فراموش نشدنی برایتان رقم می زند. در فصل بهار رنگ سبز درختان چشم را خیره می نماید و تابستان خنکی جنگل جان را تازه. در فصل رنگارنگ پاییز جشنواره رنگ و زیبایی در دریاچه برگزار می گردد و در زمستان هم سفیدی برف زیبایی شگفت انگیزی به طبیعت دریاچه می بخشد. اما اگر می خواهید در زمستان به دریاچه بروید حواستان به سرما باشد با تجهیزات کافی سفر کنید تا از سرمای دلچسب و آرامش و سکوت لذت ببرید. در فصل های دیگر سال و به خصوص آخر هفته ها اطراف دریاچه کمی شلوغ می گردد و اگر هدف تان از سفر لذت بردن از سکوت و آرامش بهشتی آن است بهتر در برنامه ریزی زمان سفرتان دقت کنید.

عکس هوایی از دریاچه چورت

اطلاعات بازدید از دریاچه چورت

ساعت بازدید: 24 ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس دریاچه چورت: مازندران، حد فاصل ساری و کیاسر، 10 کیلومتری روستای چورت

راستاهای دسترسی به دریاچه چورت

راستا از ساری :

دریاچه چورت به طور دقیق در 50 کیلومتری جنوب شهر ساری و در بخش چهار دانگه از توابع این بخش واقع شده است. برترین راستا برای رفتن به این دریاچه فوق العاده راستا ساری-کیاسر است. بعد از طی حدود 25 کیلومتر در این راستا تابلوی روستای چورت را خواهید دید و پس از 15 کیلومتر به روستا می رسید. دریاچه در فاصله 10 کیلومتری روستاست. راستا رسیدن به دریاچه جاده خاکی است و برای پیدا کردن راستا می توانید از راهنماهای محلی هم یاری بگیرید.

راستا از سمنان:

شما می توانید ابتدا حدود 25 کیلومتر به سمت شمال سمنان بروید تا وارد شه میرزاد شوید. از آنجا نیز با توجه به تابلوهای راهنما، راستا به سمت ساری را در پیش بگیرید تا بعد از حدود 150 کیلومتر، به فولاد محله و کیاسر برسید. راستا را ادامه دهید تا از روی رودخانه عبور کنید و نهایتا از آنجا می توانید راستا ورودی روستای چورت را ببینید. از ورودی این جاده تا خود روستای چورت، حدود 15 کیلومتر راه است و از خود روستا تا دریاچه باید حدود 10 کیلومتر دیگر را پشت سر بگذارید.

نکات مهم در بازدید از دریاچه چورت

 • برای ورود به جاده چورت حتما از نقشه و راستایاب بهره ببرید.
 • بعضی قسمت های راستا کاملا خاکی است.
 • با ایستگاه جنگلبانی همکاری کنید. این عزیزان وظیفه خود را انجام می دهند.
 • در مواقع بارندگی بهتر است به این دریاچه مراجعه نکنید، زیرا در گل می مانید.
 • چند دست لباس اضافه همراه خود داشته باشید.
 • حتما از سلامت وسیله نقلیه خود اطمینان حاصل فرمایید.
 • به صورت دست جمعی از این دریاچه بازدید کنید.
 • حتما تجهیزات کامل مثل جک، لاستیک زاپاس، دبه آب و زنجیر چرخ همراه داشته باشید.
 • امکان چادر زدن در این دریاچه وجود دارد، پس می توانید چادرتان را همراه بیاورید.

سخن آخر

تردید نکنید که سفر به دریاچه چورت سفری فراموش نشدنی و خاطره انگیز را برایتان رقم خواهد زد و تصاویر زیبایی که در این محل می بینید را هرگز فراموش نخواهید کرد و خلوت و سکوت دریاچه وسوسه تان می نماید تا چندین بار به این مقصد بار سفر ببندید و برای تمدد اعصاب و استراحت راهی دریاچه جادویی میانشه شوید. اما نباید فراموش کنید یک جاذبه طبیعی هر قدر بیشتر شناخته گردد، بیشتر در معرض آسیب و تخریب خواهد بود. پس سعی کنیم ضمن لذت بردن از سفر در حفظ این میراث طبیعی کوشا باشیم.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "دریاچه چورت ؛ فرزند زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه چورت ؛ فرزند زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید