منطقه درفک با جاذبه ها و تصاویر

به گزارش وبلاگ وکیل من، یکی دیگر از جاهای دیدنی و بکر ایران درفک است که اتفاقا در شمال ایران و استان زیبا و پر از جاذبه های تماشایی گیلان واقع شده است. درفک می تواند مقصد عالی برای سفری یک روزه به مقصد شمال ایران و یک کوهنوردی دل انگیز در رشته کوه های البرز باشد. اگر تا به امروز نام درفک به گوشتان نخورده و دوست دارید با یک جاذبه تماشایی و ناب در ارتفاعات شمال ایران آشنا شوید؛ کوله پشتی خود را بسته و در این سفر مجازی با خبرنگاران همراه شوید.

منطقه درفک با جاذبه ها و تصاویر

پیش درآمدی بر درفک

درفک در اصل نام قله ای در ارتفاع 2700 متر از سطح دریا در رشته کوه البرز مرکزی است که در استان گیلان، منطقه عمارلو، بخش خورگام شهرستان رودبار قرار گرفته است. درفک در گذشته یک آتشفشان بوده و این روزها دیگر خاموش شده و خبری از جنب و جوش مواد مذاب در آن نیست.

آنچه قله درفک را به مقصدی دنج و دیدنیی تبدیل نموده و از سایر قله ها متمایز می نماید، وجود دیواره ای با ارتفاع 500 متر در بخش شمالی، غاری یخی و یخچال آن است. البته منطقه ییلاقی دامنه کوه، درختان و پوشش گیاهی بی نظیر دامنه را نیز نمی توان نادیده گرفت و از آن ها گذشت. خلاصه باید گفت که مجموعه ای از جاذبه های دیدنیی در راستا رسیدن به قله درفک قرار گرفته اند تا تجربه ای شیرین و متفاوت از کوهنوردی را درک کنید.

تلفظ صحیح درفک و معنای آن

دُرفَک تلفظ صحیح قله باصفای درفک است. طبق قولی درفک در اصل دالفک بوده که در گویش محلی دال به معنای عقاب و فک به معنای آشیانه است. طبق قولی دیگر درفک از قوم دربیک اقتباس شده که این قوم تیره ای از اقوام ساکن در حاشیه دریای کاسپین به شمار می رفته اند.

و اما طبق نقل سوم درفک سرزمین مه و خورشید نام دارد. حال انتخاب با شماست که درفک را اقتباسی از قوم دربیک دانسته، سرزمین مه و خورشید بدانید یا آن را آشیانه عقاب معنا کنید.

درفک کجاست و چطور باید به آنجا رسید؟

همانطور که کمی قبل تر اشاره کردیم، درفک در حدود 100 کیلومتری استان گیلان بین رودبار و سیاهکل در بالای دیلمان، عمارلو و خورگام واقع شده است. برای رسیدن به این منطقه از سمت استان گیلان، باید گیلان را به سمت دانشگاه گیلان و پارک جنگلی سراوان فاز دو ترک نموده و از آنجا در جوار رودخانه سفیدرود به سمت تنکابن، سپس سیاه دشتبن بروید. از همین راستا می توانیدراهی درفک شوید. راستا دیگر هم اینکه قبل از رسیدن به پارک جنگلی سراوان فاز 2 به سمت سیاهکل تغییر راستا داده و از آنجا به سمت دیلمان، سپس شاه شهیدان و از آنجا به درفک بروید.

فاصله راستا دوم در حد 15 کیلومتر بیشتر از راستا اول است، اما تقریبا در هر دو راستا میانه 3 تا 3 ساعت و 15 دقیقه با درفک فاصله خواهید داشت؛ چرا که راستا هموار نیست و نمی توانید با سرعت بالا حرکت کنید.

جاهای دیدنی درفک

در دل درفک چند جاذبه دیدنیی وجود دارد که در ادامه به اختصار در خصوص هر کدام برایتان شرح خواهیم داد.

اطراف قله

اطراف قله ییلاقی، سرسبز و باصفاست. در اطراف قله هم دشت وجود دارد و هم جنگل، در واقع هم فال است و هم دیدن؛ اگر اهل جنگل باشید می توانید سری به جنگل ها بزنید، اگر عاشق دشت هستید زمان خود را در دشت سپری نموده و اگر از هر دو لذت می برید، این امکان برایتان وجود دارد که همزمان هم از دشت و هم از جنگل نهایت استفاده و لذت را ببرید. منطقه اطراف قله جان می دهد برای چادر زدن و سپری کردن اوقات در دشت و جنگل! البته یادتان باشد برای این کار از محل سکونت محلی های درفک دور نشده و مراقب باشید؛ چراکه در منطقه علاوه بر حیوانات اهلی، حیوانات وحشی نظیر خرس، شغال، روباه، گوزن، گرگ و پلنگ نیز زندگی می نمایند.

اطراف قله علاوه براینکه برای کمپ زدن مناسب است. این بخش اقامتگاه های بومگردی نیز دارد تا در صورت احتیاج بتوانید چند روزی را در دشت های اطراف قله درفک زندگی کنید.

یخچال درفک یا همان دهانه آتشفانی آن

یکی از جاهای دیدنی درفک یخچال یا کاسه آتشفشان آن است. این کاسه آتشفشانی در نزدیکی قله قرار گرفته و بزرگ ترین دهانه آتشفشانی ایران است؛ به طوری که طول آن 2 هزار متر و عرض آن چیزی حدود 700 متر است. در اطراف این دهانه چندین کلبه سنگی به وسیله دامداران این منطقه ساخته شده که در فصل بهار و تابستان برای استراحت از آن ها استفاده می نمایند. دهانه آتش فشانی درفک با دارا بودن پوشش گیاهی زیبا و دریاچه ای کوچک محلی مجذوب کننده و دیدنیی است.

غار درفک

غار درفک در گوشه ای از یخچال درفک درست در پایین دیواره مجاور قله قرار گرفته است و برای دسترسی به آن باید تا نزدیکی قله پیش بروید. این غار 100 متر طول دارد و از جمله غارهای یخی ایران است. دهانه غار بسیار تنگ و وارد شدن به آن تنها برای غارنوردان و یخ نوردان حرفه ای امکان پذیر است. بنابراین یا با غارنوردان حرفه ای و تجهیزات وارد غار شده یا در غیراین صورت حتی فکر ورود به آن را نکنید؛ چراکه بسیار خطرناک بوده و عواقب جبران ناپذیری برایتان دربر خواهد داشت.

قله درفک

بالاخره به مهم ترین و در واقع غایت دیدنی های درفک یعنی قله آن رسیدیم. قله درفک زیباترین جای دیدنی این منطقه است. بر فراز قله که می ایستید دشتی بزرگ با درختان سر به فلک کشیده که قامت خود را در پوشش مه پنهان نموده اند و آسمانی بی سرانجام پیش روی شما قرار گرفته است. چنین تابلوی بی نظیری فقط وفقط قدرت خالق زیبایی ها را به تصویر می کشد که فقط باید ساعت ها به دیدنی آن نشسته و از دیدنی آن لذت ببرید.

بعد از نمای خیره نماینده بالای قله، فضای تخت قله جایی است که باید ساعت ها روی آن نشسته و از دیدنی طبیعت لذت ببرید.

برترین زمان سفر به درفک

با توجه به اینکه درفک منطقه ای ییلاقی به شمار می رود، برترین زمان سفر به این مکان فصول گرم سال است. چراکه در فصول سرد سال معمولا دمای هوا به شدت کاهش پیدا نموده و درفک بیشتر اوقات میزبان برف و باران الهی خواهد بود. بنابراین اگر بخواهیم یک بازه زمانی برای سفر به این منطقه تعیین کنیم، باید ابتدای تابستان تا اول فصل پاییز را در نظر گرفت.

در فصل تابستان هوای درفک روح بخش و دل ننااان انگیز است و خبری از گرمای تابستان نیست. در این فصل جان می دهد به دل طبیعت زده طبیعت گردی کنید، مدتی را در طبیعت کمپ بزنید و از کوهنوردی لذت ببرید.

در مقابل در اولین ماه از پاییز هوای منطقه رو به سردی رفته و باید لباس گرم همراه خود داشته باشید. این فصل برای کوهنوردی مناسب و ایمن نیست؛ چراکه ممکن است شرایط جوی هوا تغییر نموده و بارش باران و رعد و برق رخ دهد. در عوض پاییز فرصت دیدنی تابلویی پاییزی و رنگ پاشی طبیعت را به شما می دهد. در پاییز به دل جنگل ها زده و فرشی نارنجی را نظاره کنید. پاییز درفک لحظاتی عاشقانه و تکرار نشدنی را برایتان رقم خواهد زد. این فصل فرصتی عالی است برای اینکه دست به دست یار داده و همزمان با دیدنی عشوه گری برگ های زرد و نارنجی از عشق و عاشقی بگویید.

اقامت در درفک

برای اقامت در درفک سه گزینه پیش روی شما قرار گرفته است:

1. اقامت در طبیعت

اقامت در طبیعت مجذوب کننده ترین و هیجان انگیزترین گزینه برای اقامت در درفک است. اگر اهل کمپینگ هستید، حتما چادر و تجهیزات کمپینگ را با خود برداشته و شبی را در دشت اطراف درفک سپری کنید. مطمئن باشید شبی خاطره انگیز برایتان رقم خواهد خورد و حسابی لذت می برید.

2.اقامت در اقامتگاه های منطقه درفک

اگر خیلی با کمپ در طبیعت موافق نیستید و ترجیح می هید شب را در یک اتاق آرام و سنتی سپری کنید. اقامت در اقامتگاه های موجود در منطقه درفک یک گزینه عالی برای شماست. با اقامت در این اقامتگاه ها هم زندگی سنتی را تجربه نموده و هم می توانید 2-3 روزی در درفک اقامت داشته باشید؛ با اقامت در اقامتگاه های محلی هر روز صبح زود بیدار شده از فضای طنین انگیز صبح لذت ببرید و روزتان را با جیک جیک گنجشکان و آواز پرندگان آغاز کنید.

3. اقامت در مسافرخانه و هتل های نزدیک به درفک

اقامت در مسافرخانه ها و هتل های نزدیک به درفک مهم ترین مزیتی که دارد این است که این دست از اقامتگاه ها امکانات کاملی را در اختیار شما قرار داده و تجربه ای شبیه زندگی در منزل شخصی تان را در اختیارتان قرار می دهد. بنابراین اگر میانه خوبی با زندگی بدون امکانات در طبیعت ندارید، اقامت در هتل ها و مسافرخانه های نزدیک به درفک برترین گزینه برای شماست. شب را تا صبح در هتل یا مسافرخانه به سر برده و صبح ها با اتومبیل شخصی به درفک بروید و از بودن در منطقه لذت ببرید.

توصیه های سفر

 • راستا دسترسی به قله درفک دارای پوشش جنگلی است. این پوشش جنگلی در فصول سرد سال مه گیر شده و حرکت در آن خطرناک است. بنابراین در فصول سرد سال از رفتن به قله کوه پرهیز کنید.
 • به یاد داشته باشید که در جنگل های این منطقه حیوانات وحشی نیز زندگی می نمایند. در نتیجه موقع حرکت بین درختان به صورت گروهی حرکت نموده و از حرکت تک نفره خودداری کنید.
 • با توجه به اینکه در فصول سرد سال به خصوص اواسط پاییز و زمستان بارندگی در این منطقه زیاد می گردد و راستاهای دسترسی بعضا خطرناک و حتی صعب العبور می گردد، حتی الاامکان از سفر خودداری نموده یا در صورت سفر وسایل ایمنی همانند زنجیر چرخ همراه داشته باشید.
 • با توجه به اینکه منطقه درفک ییلاقی است و طبیعتا هوای آن سرد است، بهتر است حتی در فصول گرم سال نیز جهت احتیاط لباس گرم همراه خود داشته باشید.
 • قبل از سفر به این منطقه شرایط جوی منطقه را آنالیز کنید. منطقه درفک مثل بیشتر منطقه ها شمال در بیشتر ماه های سال با بارش باران و برف روبه رو است. بنابراین بهتر است قبل از سفر از شرایط آب وهوای درفک باخبر باشید تا بتوانید برترین بهره را از مسافرت خود ببرید.
 • چون راستا دسترسی به درفک هموار نیست و در تاریکی دیدتان کاهش پیدا می نماید، توصیه می گردد طوری برنامه ریزی کنید که قبل از تاریکی به درفک رسیده و آنجا مستقر شوید تا مجبور نباشد شب رانندگی کنید.
 • برای حفظ زیبایی ها طبیعت و بکر ماندن آن از ریختن زباله های خود در طبیعت یا آتش زدن آن ها خودداری کنید؛ بلکه همه را در یک کیسه جمع آوری نموده و به سطل زباله منتقل کنید.
 • اگر قصد برپا کردن آتش را دارید حتما در محل هایی که از قبل در آن ها آتش روشن شده آتش روشن کنید تا از این طریق آسیبی به طبیعت وارد نگردد. علاوه براین حتما قبل از ترک محل از خاموش شدن آتش نیز مطمئن شوید تا مبادا خطر آتش سوزی جنگل و دشت را تهدید کند.
 • سعی کنید برای روشن کردن آتش از ذغال بهره ببرید، اما اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از چوب درختان شدید، از چوب های خشک بهره ببرید.
 • بهتر است مایحتاج خود برای سفر از مواد خوراکی گرفته تا لوازم مورد احتیاجتان را از محل زندگی خود یا شهرهای بین راهی تهیه کنید. به این شکل خیالتان از بابت همه چیز راحت است و نگرانی از بابت نبودن مایحتاج تان در درفک وجود نخواهد داشت.
 • اگر اهل عکاسی هستید، حتما تجهیزات عکاسی را همراه خود داشته باشید تا هم از محیط تصاویری به یادگار ثبت نموده و هم یک عکاسی در شب بی نظیر را در منطقه تجربه کنید.
 • برای شارژ گجت های خود نظیر گوشی، تبلت و دوربین علاوه بر همراه داشتن شارژرهای آن ها سعی کنید یک پاوربانک یا مبدل برق 12 به 220 همراه خود داشته باشید تا اگر به هر دلیلی به برق شهری دسترسی نداشتید، بتوانید باتری گجت های خود را شارژ نموده و در طول سفر از آن ها بهره ببرید.
 • برای سفر به این منطقه توصیه می گردد هر آنچه را ضروری است، همراه خود ببرید. از ساده ترین چیزها مثل آب مصرفی گرفته تا وسایل مورد احتیاج مثل چادر مسافرتی، کیسه خواب، چراغ قوه، پیک نیک و… . همه را همراه خود داشته باشید تا سفری لذت بخش و بدون نگرانی از نداشتن امکانات مورد احتیاج را تجربه کنید.

سخن پایانی

سفر به درفک را می توان هم فال دانست و دیدن چراکه در این منطقه هم دشت و جنگل وجود دارد و هم قله ای که آن را فتح کنید. بنابراین اگر دوست دارید به منطقه ای سفر کنید که همه چیز از دشت و جنگل زیبا و بکر تا قله ای سر به فلک کشیده و زیبا را در خود جای داده باشد. من سفر به درفک را به شما پیشنهاد خواهم داد.

اگر از سفر به درفک تجربه ای دارید یا فکر می کنید چیزی به اشتباه ثبت شده یا از قلم جامانده است، آن را از بخش نظرات با ما و سایر کابران وبلاگ وکیل من درمیان بگذارید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور

به "منطقه درفک با جاذبه ها و تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه درفک با جاذبه ها و تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید