غار پراو کرمانشاه ، راه رفتن روی مرز خطر

به گزارش وبلاگ وکیل من، غار پراو کرمانشاه ، در ارتقاع 3050 متری کوه پراو واقع است. پراو، کوهی است با نزدیک به 3500 متر ارتفاع و هم جوار با کوه صخره ای بیستون. در این سه کوه پراو و بیستون و طاق بستان، به مقدار چندین اثر ملی و جهانی، نکات قابل توجه و جذابیت های تاریخی و طبیعی وجود دارد. کوه پراو و بیستون به هم چسبیده اند. پراو بلندتر است و معنای اسمش پُر آب است. در تابستان های قدیم، با قاطر از یخچال های طبیعی آن، برف می آوردند و می فروختند.

غار پراو کرمانشاه ، راه رفتن روی مرز خطر

بیستون کرمانشاه، در هم جواری، بزرگ ترین کتیبه میخی دنیا را روی خود جا داده است. جدای از فرهادتراش و تاریخی طولانی که به زمان هخامنشیان می رسد، یکی از کوه های صخره ای بزرگ و چالش برانگیز برای صخره نوردان دنیا است.

عمیق ترین و بلندترین غار عمودی دنیا

پراو ، بلندترین و عمیق ترین غار عمودی دنیا است

کمی آن طرف تر، همسایه بیستون یکی دیگر از ترین ها را به خود اختصاص داده است. نرسیده به قله شیخ علیخان یا همان قله پراو، پناهگاهی است که از آنجا می توانید سراغ غار پراو را بگیرید. غار پراو، در درجه بندی سختی پیمایش در غارها، درجه D5 را دارد. این به این معناست که پیمایش این غار نیازمند تجهیزات، آمادگی روحی و روانی، آمادگی جسمانی بسیار بالا و توان عمومی زیاد است. زمانی که غار پراو از طریق گروهی از انگلستان در سال 1971 کشف شد، لقب اورست غارهای دنیا را از آن خود کرد چرا که در آن موقع عمیق ترین و بلندترین غار عمودی دنیا شناخته شد. اما پس از آن غارهای دیگری در دنیا کشف شدند که از غار پراو عمق و طول بیشتری داشتند. اما ارتفاع بسیار بالایی که غار در آن قرار گرفته است، باعث شد تا لقب خود را از دست ندهد.

ایرانی ها و پیمایش غار

از سال 1368 کوشش برای پیمایش غار از طریق غارنوردان و کوهنوردان ایرانی شروع شد. بار اول پیمایش موفقیت آمیز نبود و گروه ناچار به بازگشت شد. در سال 1370 بالاخره یک گروه ایرانی توانست غار را فتح کند. پس از آن راه برای دیگر پیمایشگران باز شد و حس کنجکاوی بسیاری از آن ها برانگیخته شد. این در حالی است که یکی از نخستین کوشش ها در سال های دور برای فتح غار به شکستی غیرقابل جبران تبدیل شده بود. غارشناس چنگیز شیخلی در سال 1353 در حالی که داشت از چاه سوم-اروئیکا- به عمق 37 متر بیرون می آمد سقوط کرد و تا زمانی که گروه امداد رسید، به مدت 20 ساعت معلق مانده بود.

رفتن به غار پراو کرمانشاه ، مراقب خطرات احتمالی باشید

غار پراو | واقع در قله پراو کرمانشاه

اگر می خواهید به غار بروید، باید بدانید که پیمایش این غار به دلیل راستا سخت آن، آموزش و تجهیزات می خواهد. اگر تصمیم به رفتن گرفتید، باید زمانی را انتخاب کنید که برودت هوا در غار خیلی زیاد نباشد. این زمان فصل های بهار و تابستان است. گرچه باید گفت که هیچ زمانی در غار، دمای بیشتر از 1 تا 3 درجه سانتی گراد ثبت نشده است. به علاوه شما باید این برودت را با لباس های خیس تحمل کنید. یوسف سوری نیا که چندین بار تجربه سفر به غار را داشته است می گوید بسیاری از زمان ها پیش می آید که پیمایش کننده از اینکه انتخاب نموده است تا به غار سفر کند، پشیمان می گردد؛ این بخشی از آمادگی روحی و روانی لازم برای پیمایش غار است که به این حس غلبه کنید.

غاری بی خاتمه ؛ غار پراویی

استعاره غار پراویی حالا دیگر میان غارنوردان شناخته شده است

انتظار می رفت که غار پراو کرمانشاه طبق آنالیز هایی که انگلیسی ها انجام دادند، از آنچه تابه حال کشف شده بیشتر طول داشته باشد. اما با رسیدن به حوضچه گل، امکان عبور انسان به ادامه آن سد می گردد. این مسئله باعث به وجود آمدن اصطلاحی شد. وقتی می خواهند بگویند که به نظر می رسد غاری بیشتر از آنچه که حالا هست ادامه دارد، اما راهی به آن پیدا نمی گردد می گویند پراویی شد.

راستی شما اهل غارنوردی هستید؟ کدام غار ایران برای شما دیدنی و جالب است؟

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "غار پراو کرمانشاه ، راه رفتن روی مرز خطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار پراو کرمانشاه ، راه رفتن روی مرز خطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید